Auschwitz

Obozy koncentracyjne na terenach Polski

Pojęcie obozów koncentracyjnych toważyszy nam już 124 lata, są one czarnymi kartami w historii ludzkości

Jednymi z pierwszych obozów koncentracyjnych stworzyli Hiszpanie z generałem Valeriano Weyler y Nicolau na czele juz w 1896 roku na Kubie, gdzie umieszczono rebeliantów oraz powstańców.


W latach 1899 – 1902 zostały stworzone brytyjskie obozy koncentracyjne którymi zarządzał generał Horatio Herbert Kitchener, gdzie umieszczono powstańców walczących przeciwko Anglii. Zmarło tam 27 tysięcy więźniów.

Jeszcze przed I wojną światową w roku 1904 Niemcy stworzyli obozy koncentracyjne w Niemieckiej Afryce Południowo Zachodniej dziś istnieje tam kraj taki jak Nambia. 80 tysięcy ludzi zmarło z braku żywności i katorżniczej pracy fizycznej. Ciekawostka jest iż za ten obóz jednym z odpowiedzialnych jest ojciec Hermanna Goringa – Heinrich Enest Goring.

W 1918 roku Rosja Sowiecka stworzyła własne obozy koncentracyjne na Syberii zwane później jako gułagi. Niemcy pierwsze obozy w Europie stworzyli już w 1933 roku. Zakładali je w krajach okupowanych takich jak Polska.

auschwitz concentration camp Arbeit macht frei signboard

Obozy w czasie II wojny światowej

Na ziemiach polskich Niemcy pierwszy obóz ulokowali w Oświęcimiu – Auschwitz – w 1940 roku. Kolejny obóz powstał w Lublinie – Majdanek w sierpniu 1941 roku, w obozie znajdowało się 50 tysięcy więźniów.

Tegoż samego roku uruchomiono obóz w Brzezince zwanym jako Birkenau, a także w Rogoźnicy – Gross Rosen. Koło Gdańska koło 1942 roku utworzono obóz w Sztutowie – Sonderlager Stutthof, gdzie umieszczono członków ruchu oporu. Obozy Stutthof i Gross Rosen miały we władaniu 119 podobozów znajdujących się w polskich i czeskich ziemiach okupowanych przez Nazistów.

Kolejnymi obozami koncentracyjnymi stworzonymi przez Niemców były takie lokalizacje jak Chełmno, Bełżec, Sobibor oraz Treblinka.

Należy nadmienić iż powyższe obozy to jedynie ułamek całości wszystkich obozów. Stworzone zostały pomniejsze cywilne obozy podległe lokalnej władzy a nie SS. Były to obozy pracy przymusowej – gdzie trafili więźniowie do ciężkiej pracy w której eksploatowano zasoby ziem polskich.

Ludność zmuszana była do budowania dróg, prace fortyfikacyjne, prace rolne. Istniały też lokalne obozy przesiedleńcze, które służyły do relokacji ludności polskiej na tereny niemieckie i całkowita germanizacja ludności – ponad 1200000 Polaków znalazło się w tych obozach.

Ostatnim typem obozów były obozy karne – gdzie osadzeni więźniowie podobnie wykonywali bardzo ciężka pracę.

auschwitz concentration camp signboard death

W ostatnich latach po przez ignorancję, zakłamywanie historii oraz propagandę ukuto pojęcie – polskie obozy koncentracyjne. Które wg. obcokrajowców odnosić się miało do obozów niemieckich na ziemiach polskich.

Jednak jest obecnie w wielu krajach utożsamiane z obozami koncentracyjnymi dla żydów stworzonych i zarządzanych przez polaków.

Co jest okrutnym kłamstwem, dlatego polscy aktywiści stworzyli kampanię German Death Camps. Jest to projekt mający odkłamywanie historii naszego narodu oraz obozów koncentracyjnych na ziemiach polskich.

Już w 2017 roku utworzony „jeżdżący” baner z napisem German Death Camps – samochód z wielkim banerem wyjechał w trasę z Wrocławia do Niemiec, potem Belgii i Wielkiej Brytanii.

Celem jest edukacja historyczna oraz głoszenie prawdy o obozach. Sprawa jest wyraźnie trudna i fraza „polskie obozy koncentracyjne” jest obecnie nadużywane i wykorzystywana w złym kontekście.

 

Zobacz także: HISTORIA OBOZU AUSCHWITZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button