Wielkanoc w Krakowie » KrakowTOP
History

Wielkanoc w Krakowie

Wielkanoc jako katolickie święto to zwyczaj złożony. Jest to najważniejsze święto w Kościele Katolickim. Połączony religijny wymiar z zwyczajami i zabobonami słowiańsko-polskimi. Najważniejszy religijny okres to trzy ostatnie doby tzw. Wielkiego Tygodnia – Triduum Paschalne – Czwartek, Piątek i Sobota.

Wielkanoc w Krakowie

WIELKI CZWARTEK

Wieczorem w kościołach odprawiane jest nabożeństwo Wieczerzy Pańskiej. Odprawiane jest na pamiątkę ostatniego wspólnego spotkania Jezusa z jego apostołami.

Najświętszy sakrament przeniesiony zostaje do tzw. „ciemnicy” a tabernakulum pozostaje puste i otwarte. Symbolizować ma to zakończenie wieczerzy, opuszczenie Chrystusa przez bliskich.

Ostatnia Wieczerza

WIELKI PIĄTEK

Jest to dzień kiedy wyznawcy Chrystusa udają się na nabożeństwo Drogi Krzyżowej. To dzień zadumy nad śmiercią i męką Jezusa. Tego dnia obowiązuje ścisły post.

Po zakończeniu liturgii eucharystia zostaje przeniesiona do tzw Grobu Pańskiego – symbolizuje to śmierć Jezusa i złożenie w grobie. Od tego momentu harcerze lub strażacy pełnią wartę przy Grobie Pańskim.

Wielki Piątek

WIELKA SOBOTA

Jest to dzień wyczekiwania na Jezusa, tego dnia nie odprawia się mszy świętej. Polacy tego dnia przygotowują „Święconkę” – jest to koszyk zawierający najważniejsze pokarmy. Jajka, pisanki, baranka z masła lub cukru, sól, chleb, wędlinę, chrzan, miód, pieprz, ciasto wielkanocne babka. Kosz wykonany jest z wikliny i przystrojony bukszpanem. „Święconka” znajdzie się na stole w poranek Wielkanocny.

Tegoż samego wieczora, odprawiane jest nabożeństwo – zaliczane do niedzieli nie do soboty – Wigilia Paschalna.

Święcenie pokarmów

WIELKA NIEDZIELA

Wigilia Paschalna – Obrzęd ten jest odprawiany wyłącznie po zmroku w sobotę, pod kościołami palone są ogniska. Kapłan święci ogień i podpala od niego świecę PASCHAŁ. Na świecy widnieją symbole ALFA i OMEGA, oznaczające iż Bóg to początek i koniec.

Światło świecy także symbolizuję Jezusa, który jako dobro rozświetla kościół i świat, rozprasza mroki życia ludzkiego. W trakcie nabożeństwa następuje poświęcenie wody po przez zanurzenie w niej Paschału.

Wierni spotykają się ponownie w kościele zazwyczaj o poranku o 6 rano na Rezurekcji. Jest to uroczystość powitania Jezusa w procesji rezurekcyjnej wokół kościoła. Wielkanoc w Krakowie obchodzona jest przez większość mieszkańców.

Polacy po Rezurekcji zbierają się w domach by rodzinnie zjeść wspólnie uroczyste śniadanie. Na stole nie może zabraknąć święconki, barszczu białego z kiełbasą, chrzanu, babki wielkanocnej, sernika czy mazurka.

Kosz wielkanocny

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

Zwany potocznie Lanym Poniedziałkiem. Ma swoje korzenie w tradycji pogańskiej, gdy kawalerowie polewali wodą panny które im się podobały, do czasów dzisiejszych zwyczaj się zmienił i polewają się wodą wszyscy, młodzi i starzy.

Z Poniedziałkiem na podkrakowskich wsiach związany jest zwyczaj robienia psikusów żartów sąsiadom – takie jak zamieniano bramy czy umieszczano na dachach sprzęt rolniczy ,wozy.

W Krakowie przy klasztorze Norbertanek w Salwatorze ma miejsce odpust Emaus. Odpustowi towarzyszą kramy, kiermasze z ludowymi zabawkami, karuzele dla dzieci czy loterie fantowe. Odpust nosi nazwę od wsi Emaus do której Jezus udał się po zmartwychwstaniu.

Lany Poniedziałek

Zobacz także: ZABYTKI KRAKOWA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button