History

Zabytki Krakowa – Stare Miasto

Kraków jest jednym z najważniejszych miast w Polsce. Nie ma sobie równych pod względem historii, kultury, edukacji, biznesu i turystyki. Początki Krakowa sięgają VII wieku, co czyni ją jednym z najstarszych i najważniejszych miast w Polsce. Jego historyczne centrum znajduje się na Wawelu, zamku królewskiego wraz z  katedrą z nekropolią polskich królów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zabytki Krakowa – Stare Miasto.

 

1. Rynek Główny

Jest jednym z najważniejszych miejsc w Krakowie. Miejscem spotkań turystów oraz krakowian. To tutaj odbywało się wiele ważnych spotkań i wydarzeń dla królestwa i państwa polskiego. Rynek został wytyczony przez władzę już w 1254 roku. Znajduje się on obecnie w dzielnicy Stare Miasto – cześć najstarszą Krakowa, gdzie można znaleźć najstarsze zabytki Krakowa.

Rynek ma kształt kwadratu o boku 200 metrów. Rynek połączony jest od północy z Bramą Floriańską tzw. Drogą Królewską biegnącą biegnącą do zamku królewskiego. Przy Rynku znajduje się kościół Mariacki oraz kościół św. Wojciech. A także w centrum sukiennice i wieża ratuszowa.

Rynek jest jednym z największych takich obiektów w Europie. Mają miejsce na nim najważniejsze imprezy i wydarzenia coroczne jak i jednorazowe. Jak choćby targi bożonarodzeniowe, wielkanocne, koncerty sylwestrowe, inauguracja juwenaliów, konkurs szopek, Parada Smoków czy Pochód Lajkonika.

Rynek Główny zabytki Krakowa

2. Pomnik Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz urodzony w 1798 roku. Jest jednym z najważniejszych polskich poetów, publicystów, tłumaczów i filozofów. Jest zaliczany do grona Trzech Wieszczów – poetów proroków, przewidujących przyszłość. Jego najważniejsze dzieła to „Pan Tadeusz„, „Konrad Wallenrod”, „Oda do młodości” czy „Sonety krymskie”.

Dzięki swoim zasługom literackim Adam Mickiewicz doczekał się swojego pomnika na krakowskim rynku już w 1898 roku – równo w jego 100lecie urodzin. Pomnik powstał według projektu Teodora Rygiera. Budowla ma 10 metrów wysokości – na szczycie sam Mickiewicz a poniżej cztery postaci – alegorie ojczyzny, męstwa, nauki i poezji.

W sierpniu 1940 Niemcy zniszczyli pomnik podczas okupacji. Szczęśliwe po wojnie został zrekonstruowany z elementów odnalezionych na niemieckim złomowisku w Hamburgu. I ponownie odsłonięto go w 100 lecie śmierci Mickiewicza w 1955 roku.

Pomnik mickiewicza zabytki Krakowa

3. Kościół Mariacki

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwana kościołem Mariackim w Krakowie. Należy do jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Polski. Jest to kościół gotycki. Jednak w przeszłości wyglądał nieco inaczej.

W początkach istnienia Krakowa i chrześcijaństwa był drewnianym kościołem zbudowanym w roku 1221. Na jego miejsce w 1320 roku wzniesiono kościół wczesnogotycki. Który był co kilka dekad zmieniany i rozbudowywany.

W roku 1443 podczas trzęsienia ziemi runęła większa część świątyni. Po czym nastąpiła kolejna jego odbudowa i nowe zmiany architektoniczne.

W wieku XV kościół otrzymuje piękny ołtarz Wita Stosza w formie pentaptyku. XVIII wiek przynosi wykończenie wnętrza kościoła w stylu późno barokowym. Po to by w roku 1887 zmienik wnętrza na neogotyckie.

Szczęśliwie końcem XX wieku dokonano kompleksową restauracje kościoła i przywrócono mu pierwotny blask. Kosciół posiada dwie wierze. Niższa – 89 metrowa pełni role dzwonnicy. Oraz wyższą – Hejnalica. Gdyż z tej wierzy co godzinę na cztery strony świata grany jest najbardziej znany hejnał w Polsce.

Kosciół Mariacki zabytki Krakowa

4. Teatr Słowackiego

Zbudowany został w 1893 roku. Znajduje się przy placu Świętego Ducha. Nosi imię polskiego poety Juliusza Słowackiego. Powstał w odwzorowaniu innych europejskich teatrów barokowych. Wnętrze teatru ozdabiają freski artysty wiedeńskiego. Teatr ten uznawany jest ze miejsce narodzin polskiego aktorstwa, scenografii czy reżyserii.

Teatr jako jeden z nielicznym w Polsce oświetlany był na samym początku jego istnienia światłem elektrycznym. Gdyż teatr miał własną elektrownię. Która dziś jest udostępniona do zwiedzania i znajduje się w niej mała scena w której grane są także sztuki. Miały miejsca tu prapremiery wybitnych pisarzy. „Wesele”, „Dziady”, „Kordian” oraz „Nie-boska komedia”.

Teatr Słowackiego zabytki Krakowa

5. Brama Floriańska

Na ulicy Floriańskiej znajduje się średniowieczna brama wraz z basztą. Była one jedną z ośmiu krakowskich bram obronnych. Brama Floriańska jest pozostałością miejskich murów obronnych które okalały całe stare miasto. Zostały rozebrane – pozostałością jest ich fragment wraz z Bramą Floriańską.

Baszta ma wysokość 34 metrów, i zbudowana jest z różnych stylów architektonicznych od romanizmu przez gotyk aż po barok. Swoją nazwę wzięła od św. Floriana który jest jej patronem, na froncie baszty znajduje się płaskorzeźba z św. Florianem.

Brama Floriańska zabytki Krakowa

6. Barbakan

Barbakan znajduje się na Plantach. Dawniej był połączony z murami miejskimi. Był to najbardziej na północ wysunięty element fortyfikacji średniowiecznego Krakowa. Jego średnica to 24 metry, a grubość murów ma ponad 3 metry.

Gdy miasto było otoczone murami, Barbakan był miejscem przez które można było wjechać do miasta. Był połączony z Bramą Floriańską mostem. Sam Barbakan by otoczony głęboka fosą.

Był to bardzo waźny element obronny miasta, zbudowany z cegły z małymi okienkami obronnymi idealnie nadawał się do utrzymywania obrony podczas oblężenia. Obecnie budynek Barbakanu jest częścią Muzeum Historycznego – miejsce mają tam pokazy walk rycerskich oraz ekspozycje średniowieczne.

Barbakan zabytki Krakowa

7. Sukiennice

Pierwotny budynek Sukiennic był zbudowany z drewna. Jednak ze względu na pożary już w XIII wieku książę polski nakazał modernizację i postawienie budynku kamiennego.

Dwa rzędy kramów z ulicą pośród nich. W kolejnych wiekach następcy władców polskich przebudowywali Sukiennice w stylu gotyckim, renesansowym aż do XIX wieku.

Obecny budynek jest zabytkiem w którym nadal znajdują się kramy. Na pierwszym piętrze znajduje się Muzeum Narodowe. Dodatkowo w Sukiennicach mieści się wejście do Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie.

Sukiennice zabytki Krakowa

8. Planty

Planty są obecnie markiem miejskim okalającym Stare Miasto. Park powstał w 1822 roku po tym jak zburzono mury miejskie i zakopano fosę. Inicjatorem tej idei był Feliks Radwański, gdyż przed powstaniem parku miejsce to było śmietniskiem.

Park był miejscem spotkań i przechadzek mieszkańców. W czasie II wojny światowej doszło do degradacji parku za sprawą Niemców. Którzy wycieli większość drzew oraz zrabowali ogrodzenie oddzielające park od jezdni. Park ma powierzenie 21 hektarów.

Planty krakowskie zabytki Krakowa

9. Kościół św. Anny

Jest to barokowy kościół akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolegiata św Anny od powstania w XIV wieku przechodziła wiele etapów i renowacji.

Początkowo była to świątynia drewniana później w stylu gotyckim aż do dzisiejszej formy barokowej. Kościół posiada barokowe 25 głosowe organy z 1723 roku. Mają one autentyczne brzmienie z okresu Jana Sebastiana Bacha. W podziemiach znajduje się krypta – miejsce pochówku profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

10. Collegium Maius

Jest to najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Budynek został zakupiony przez króla Władysława Jagiełłę w 1400 roku. Na parterze Collegium mieściły się sale wykładowe, a na piętrze biblioteka wraz z mieszkaniami profesorów.

Aż do roku 1864 budynek przetrwał w formie prawie nie zmienionej. Jednak od 1864 do 1940 budynek został siedzibą Biblioteki Jagiellońskiej. Po wojnie udało się przywrócić poprzednią formę Collegium i znajdowała się w nim siedziba Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Budynek zbudowany jest z kamienia i cegły. Posiada mnóstwo elementów późnogotyckich. Jako iż uczył się w nim sam Mikołaj Kopernik w Muzeum można zobaczyć dziś przyrządy których używał astronom oraz jeden z najstarszych globusów.

11. Kościół św. Wojciecha

Kosciół pochodzi z X wieku. Co plasuje go na pozycji jednych z najstarszych kosciołów Krakowa. Historia mowi iż na rynku w Krakowie głosił kazania św.

Wojciech stąd w tym miejscu zbudowany drewnianą swiątynie. I święty Wojciech został patronej tej świątyni. Kamienna romańska budowla powstała już w XI wieku.

Budowla nakryta jest barokową kopułą. A w podzieniach mieści się ekspozycja związana z historią kościoła i Rynku.

Kościół św, Wojciecha zabytki Krakowa

12. Wieża ratuszowa

Gotycka wieża ratuszowa pochodzi z XV wieku. Kiedy była częścią miejskiego ratusza. Sam ratusz został zniszczony w 1820 roku, do tego czasu pełnił rolę gmachu administracyjnego. Obecnie wieża ma formę gotycją.

Posiada zegary oraz taras widokowy na który prowadzą schody. Dawniej w sali na parterze przechowywano pieniądze, skarb czy insygnia władzy administracyjnej.

Natomiast w piwnicy mieściło się krakowskie więżienie. Wysokość budowali to 70 metrów.Wieża ratuszowa zabytki Krakowa

13. Kościół św. Piotra i Pawła

Niekwestionowalnie jest to pierwsza budowla w stylu parokowym powstala w całosci w Krakowie. Ufundował ją król Zygmunt III Waza. Kosciół poświecono w 1635 roku. Początkowo służył Uniwersytetowi Krakowskiemu.

Pełni bardzo waźną funkcję religiją – w jego krypcie spoczywają ważni Polacy. Tacy jak Piotr Skarga, Andrzej Trzebicki, Sławomir Mrożek, Marian Rejewski, Jerzy Różycki, Zygmunt Wróblewski, Henryk Zygalski czy Karol Olszewski.

Ciekawostką jest iż zawieszono w kościele najdłuższe w Polsce wahadło Foucault o długości 46 metrów. W każdy czwartek odbywa się demonstracją ukazująca ruch obrotowy Ziemi.

Kościół św. Piotra i Pawła zabytki Krakowa

14. Wawel

W średniowieczu Wawel był ośrodkiem władzy plemienia słowaiańskiego – Wiślan. Którzy swóje panowanie na tym terenie zaczęli w VIII wieku. Dawne kroniki wspominają o ich legendarnym władcy Kraku – od którego pochodzi nazwa miasta. W roku 1000 w Krakowie utworzono biskupstwo w wyniku czego zbudowano katedrę na Wawelu – sedzibę biskupa.

Wawel od początków istnienia przechodził ciągle przeobrażenia ze względu na najazdy oraz na rozwój królestwa polskiego. Kazimierz Odnowiciel przeniósł na Wawel w 1038 roku stolicę. Wawel stał się najważniejszym miastem Polski – co spowodowało jego przemiany socjalne jak i architektoniczne.

W 1978 Wawel został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO, Wawel jak i inne zabytki Krakowa są szczególnie chronione. Wawel przez wiele wieków pełnil rolę ośrodka władzy, stąd w Bazylice archikatedralnej na Wawelu pochowani są najważniejsi królowie i książeta polscy.

Wawel zabytki Krakowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button