Zwiedzanie

Komunikacja miejska w Krakowie

Komunikacja miejska to najlepszy sposób komunikacji w Krakowie. Najtańszy, najszybszy i zawsze na czas. Kraków promuje ekologiczny styl życia – to sprawia, że podróżowanie samochodem po Krakowie nie jest łatwe. Najlepsze rozwiązanie na poruszanie się po Krakowie nie zaskakuje – jest to komunikacja miejska w Krakowie.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W KRAKOWIE

Kraków jest drugim co do wielkości miastem w Polsce. Nieoficjalnie ze studentami, turystami i imigrantami w mieście może mieszkać prawie milion ludzi. Ze względu na problemy z dojazdami miasto rozwinęło dużą sieć linii autobusowych i tramwajowych. Które jako przydatne w życiu codziennym.

Wiele osób spędza godziny w korku rano lub około godziny 15-tej. Ale autobusy i tramwaje mają własne trasy, bus-pasy – dzięki temu omijają korki i szybciej docierają do celu niż przy użyciu samochodu.

DLACZEGO KOMUNIKACJA MIEJSKA W KRAKOWIE?

Bo to najtańszy sposób na dostanie się gdzieś w mieście. Jest prawie zawsze na czas. W mieście dobrze rozwinięty jest transport publiczny. Linie tramwajowe są połączone z autobusowymi i kolejowymi.

Planując pobyt w Krakowie warto skorzystać z komunikacji miejskiej, bardzo łatwo o bilet – biletomaty posiadają menu w języku angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i polskim. Możesz zapłacić kartą lub gotówką kupując bilet w automacie na chodniku.

Tramwaje nowsze, dłuższe, pozwalają przewozić rower, jeśli planujesz wyjechać rowerem poza miasto – w tylnej części tramwaju znajdziesz miejsce na rowery. Nowsze tramwaje są wyposażone w punkty ładowania telefonów , dzięki czemu możesz mieć chwilę na naładowanie telefonu, gdy wyczerpie się bateria.

Nie wszystkie zabytki, muzea i ważne punkty znajdują się w centrum miasta. Tramwajem lub autobusem można dojechać do bardziej odległych miejsc, takich jak Muzeum Fabryki Schindlera, Kopiec Krakusa, Nowa Huta – stara komunistyczna dzielnica, Zakrzówek, ZOO lub dojechać nim na lotnisko w Krakowie.

Możesz sprawdzić jak wygląda sieć tramwajowa i autobusowa, którymi dotrzesz praktycznie w każdy rejon miasta:

Tramp lines map in Krakow

Krakow bus lines map

Sprawdź też nasze inne artykuły o Krakowie:

KOMUNIKACJA MIEJSKA W KRAKOWIE I JEJ CENY

Bilety można kupić we wszystkich tramwajach i autobusach płacąc kartą lub monetami. Lub kup bilet w automatach biletowych na ulicy, gdzie możesz płacić monetami, banknotami i kartą bankową. Poniżej możesz sprawdzić ceny biletów:

TYP BILETU BILET NORMALNY [strefy I+II+II] BILET ULGOWY [STUDENCKI] [strefy I+II+II]
20 minutowy  4,00 PLN  2,00 PLN
60 minutowy lub jeden przejazd  6,00 PLN  3,00 PLN
90 minutowy  8,00 PLN  4,00 PLN
24 godzinny 22,00 PLN 11,00 PLN
48 godzinny 35,00 PLN 17,50 PLN
72 godzinny 50,00 PLN 25,00 PLN
7 godzinny 68,00 PLN 34,00 PLN

Jeśli planujesz zostać dłużej w Krakowie, bardziej odpowiednie może być wykupienie biletu miesięcznego, co jest przydatne, ponieważ nie musisz pamiętać o kupowaniu biletu za każdym razem, gdy jedziesz tramwajem lub autobusem.

Aby wyrobić Krakowską Kartę Miejską [KKM] musisz mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport oraz jedną fotografię – możesz zabrać ją z domu lub udać się wykonać zdjęcie w kilku miejscach w Starym Mieście. Aby wyrobić Krakowską Kartę Miejską należy udać się do biura MPK, odpowiedzialnego za komunikację w Krakowie przy ul. Podwale 3/5.  

Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 19:00. Pracownik wewnątrz mówi po polski i angielsku, więc nie będziesz miał problemu z wyrobieniem Krakowskiej Karty Miejskiej. Poniżej ceny:

RODZAJ BILETU BILET NORMALNY BILET ULGOWY [STUDENCKI] 
Miesięczny na jedną linię, Strefa I 80,00 PLN 40,00 PLN
Miesięczny na wszystkie linię [Strefy I+II+II] 179,00 PLN 89,50 PLN

 

KOMUNIKACJA MIEJSKA W KRAKOWIE PORADY

  • Skasuj swój bilet natychmiast po wejściu do autobusu lub tramwaju.
  • Przy dłuższym pobycie w Krakowie niż 7 dni warto rozważyć zakup biletu miesięcznego. Będziesz miał komfort, korzystając ze wszystkich autobusów i tramwajów przez cały czas, nie martwiąc sie o kupowanie biletu i jego kasowanie
  • Automaty biletowe posiadają menu w różnych językach.
  • Nigdy nie jedź autobusem lub tramwajem bez biletu. Kontrolerzy często są w transporcie publicznym 24/7. Opłata za przejazd bez biletu jest droga – 240 zł. Kontrolerzy poruszają się incognito.
  • Korzystając z biletu ulgowego dla studentów, zawsze miej przy sobie ważną legitymację studencką podczas podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button