HistoryZwiedzanie

Zabytki Krakowa – Kazimierz

Kazimierz obecnie jest częścią Dzielnicy Stare Miasto. Jednakże wcześniej gdy powstał w XIV wieku Kazimierz był miastem odrębnym od Krakowa. Położony był na południe od Rynku Głównego i oddzielony był od Krakowa odnogą Wisły, czyniącą Kazimierz wyspą. Kazimierz miał szczególne położenie gdyż przez niego przebiegał szlak handlowy do Krakowa. Zabytki Krakowa – Kazimierz to ważne miejsce na liście turystów.
W roku 1335 Kazimierz Wielki, król Polski zdecydował o stworzeniu nowego miasta – które otrzymało po nim swoją nazwę. Jednym z głównych celów powstania miasta Kazimierz była jego rola obronna, miał wspierać Kraków w trudnych czasach.
Historia Kazimierza została silnie związana z kulturą żydowską od 1495 roku, gdy król Jan Olbracht które przesiedlił większość żydów z Krakowa do Kazimierza. Co spowodowało swoisty podział na Kazimierz polski i żydowski, powstały synagogi oraz mury obronne. I to właśnie dzięki żydom Kazimierz stał się bardzo znaczącym ośrodkiem handlowym, kultywującym swoją kulturę aż do II wojny światowej. Kiedy to Naziści wysiedlili do getta na Podgórzu lub zabili wszystkich żydów zamieszkujących Kazimierz. Od tego momentu zabytki kultury żydowskiej niszczały i podupadały w okresie komunizmu, dopiero lata 90-te przyniosły restaurację ważnych miejsc kultury żydowskiej.

Synagoga Stara

Synagoga została zbudowana w XIV wieku po tym jak czescy żydzi przenieśli się do Krakowa w celu poszukiwania bezpieczeństwa. Synagoga ta jest jedna z najstarszych świątyń żydowskich w Krakowie. Została zbudowana podobnie jak synagogi w Pradze, Ratyzbonie oraz Wormancji w stylu gotyckim. Stała się automatycznie centrum życia żydów w Kazimierzu. W połowie XVI wieku synagoga została doszczętnie zniszczona przez pożar. W drugiej połowie tegoż wieku synagogę odbudowano ze wsparciem Mateo Gucci – florenckiego architekta, który odrestaurował świątynię w renesansowym stylu. Kolejną odnowę synagoga przeszła dopiero w 1904 roku.
Tak jak inne żydowskie świątynie najdotkliwszy okres dla nich nastał w czasie II wojny światowej, gdy synagoga została zdewastowana przez wojska niemieckie a wyposażenie została zniszczone lub wykradzione. Jednak już od roku 1958 państwo polskie przystąpiło do renowacji tegoż zabytku, kiedy to przywrócono gotykowo-renesansowy wygląd. Wtedy to synagoga stała się częścią Muzeum Miasta Krakowa i jest dostępna do zwiedzania przez turystów.

Synagoga Remu

Synagoga jest jedną z dwóch czynnych świątyń żydowskich w Krakowie, gdzie regularnie miejsca mają religijne uroczystości. I jest druga najstarszą synagogą Krakowa.
Świątynia została zbudowana dzięki bankierowi Izraelowi Isserlesowi Auerbach, który wstawił się u króla Zygmuna II August o zezwolenie na stworzenie kolejnej świątyni dla żydów. Budowa ruszyła w 1558 roku, była wtedy małym domem modlitewnym. Dlatego została przebudowana w 1829 roku i posiada oryginalny kształt do dzisiaj. Zniszczenie synagogi dokonało się w czasie II wojny światowej. By od 1945 roku dokonać prac remontowych i oddać ponownie synagogę do użytku dla społeczności żydowskiej.
Synagoga posiada styl renesansowy. Obok synagogi mieści się cmentarz żydowski od 1553 roku.

Synagoga Wysoka

Została zbudowana w XVI wieku dzięki bogatemu kupcowi – Izrael. Jej nazwa pochodzi od sali modlitw która została umieszczona na pierwszym piętrze.
Synagoga jak i inne krakowskie przeszła wiele, od najazdu szwedzkiego, pożar oraz dewastację przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej.
Jednak od 1966 roku znajduje się w rękach konserwatorów Ministerstwa Kultury. I została odrestaurowana. Obecnie służy jako miejsce koncertów, wystaw i jest udostępniona zwiedzającym.
Budynek został zbudowany w stylu renesansowym.

Synagoga Poppera

Świątynia została ufundowana przez Wolfa Poppera – bogatego kupca żydowskiego w roku 1620. Zwana jest często Małą Synagogą w Krakowie.
Budynek przez ostatnie 400 lat miał wielu właścicieli, i był wielokrotnie przebudowany. Jego dewastacja miała miejsce w czasie drugiej wojny światowej jak i inne synagogi.
Jednak w 1966 roku przeprowadzono gruntowny remont budynku i odrestaurowano najważniejsze jej elementy. A w roku 2005 wyremontowano fasadę i ściany zewnętrzne świątyni. Obecnie znajduje się w niej wydawnictwo sprzedające literaturę i muzykę żydowską. Synagoga Mała została zbudowana w stylu barokowym.

Synagoga Kupa

Świątynia powstała jako jedna z ostatnich w Krakowie w roku 1635. Zbudowana dzięki datkom od kupców i rzemieślników. Nazwa Kupa pochodzi od słowa Kupat-Cdaka oznaczającego puszkę ofiarną.
Zbudowana w stylu barokowym. Zbudowana przy samym murze obronnym żydowskiego Kazimierza.
Niestety w czasie drugiej wojny światowej i 1945 została dwukrotnie splądrowana i zniszczona. Od 1995 roku jest w rękach Gminy Żydowskiej która rozpoczęła remont i odnowienie świątyni.
Dzisiaj synagoga służy ludności żydowskiej jako miejsce spotkań, wystaw czy koncertów.

Synagoga Izaaka

Synagoga Izaaka Jakubowicza powstała z inicjatywny kupca żydowskiego Izaaka Jakubowicza w roku 1638. Charakteryzuje się style późnobarokowym. W roku 1644 została pierwszy raz splądrowana przez szwedów, później przebudowana. Ponownie w czasie działań drugiej wojny światowej wyposażenie synagogi utracono a wnętrze zniszczono. Po wojnie synagogę odbudowała Związek Polskich Plastyków, by w 1989 zwrócić świątynię Gminie żydowskiej. Obecnie świątynia jest otwarta dla turystów, i mieści się w niej Centrum Kultury Żydowskiej.

Synagoga Tempel

Synagoga została zbudowana dzięki Stowarzyszeniu Izraelitów Postępowych, wg projektu Ignacego Hercoka w latach 1860-1862.
Do synagogi uczęszczali wyłącznie żydzi związani z asymilacja z narodem polskim. Kazania wygłaszano w niej w języku hebrajskim, niemieckim oraz polskim. Synagoga wyposażona była w organy i chór, w którym śpiewali mężczyźni i kobiety. Co było nowatorskie w kulturze żydowskiej.
Synagoga jest unikatowa w swoim wyglądzie gdyż zbudowana jest w stylu mauretańsko-neorenesansowym.
W czasie drugiej wojny światowej świątynie zdewastowana i urządzono w niej magazyny niemieckie. Jednak już w roku 1994 rozpoczęto gruntowny remont. Obecnie synagoga jest otwarta dla zwiedzających a także pełni rolę świątyni z nabożeństwami które odbywają się nieregularnie.
Od XX wieku synagoga była krytykowana przez ortodoksyjną społeczność żydowską ze względu na sposób funkcjonowania świątyni.

Kościół Bożego Ciała

 

Kościół pochodzi z roku 1340 roku. Został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Jest to kościół rzymskokatolicki znajdujący się w „polskiej” części Kazimierza. Kościół zbudowany jest w stylu gotyckim zmieszanym z barokowymi akcentami. Posiada piękny ołtarz oraz ogromne organy z 6000 piszczałek.

 

Kościół św. Katarzyny

Kościół św. Katarzyny w Krakowie jest jednym z najpiękniejszych i ważniejszych zabytków w mieście. Znajduje się on przy ul. Kościelnej, w samym sercu Kazimierza, blisko Wawelu. Kościół został wybudowany w XIV wieku, a jego najcenniejszą częścią jest gotycka fasada, która przyciąga wzrok turystów swoją piękną, bogato zdobioną architekturą

Kościół św. Katarzyny został zbudowany w gotyckim stylu z czerwonej cegły i ozdobiony pięknymi, gotyckimi oknami oraz wysoką wieżą, która wznosi się nad dachami okolicznych budynków. Wewnątrz znajduje się kilka cennych zabytków, w tym gotycka polichromia oraz ołtarze z XV i XVI wieku.

Kościół św. Katarzyny jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym Krakowa. W jego murach odbywają się liczne koncerty i wydarzenia artystyczne. Warto odwiedzić ten kościół, aby zobaczyć jego piękne wnętrze oraz poczuć atmosferę tego magicznego miejsca.

 

Kośćiół św. Trójcy

Kościół św. Trójcy w Krakowie jest jednym z piękniejszych kościołów w mieście. Został wybudowany w XV wieku i jest nie tylko ważnym miejscem religijnym, ale także popularną atrakcją turystyczną.

Wewnątrz kościoła znajdują się piękne, ręcznie malowane freski oraz dzieła sztuki, takie jak gotycka chrzcielnica z XIV wieku. Warto również zwrócić uwagę na piękne witraże oraz organy, które są często wykorzystywane podczas koncertów.

Na zewnątrz kościoła warto zobaczyć charakterystyczną, białą fasadę oraz wieżę, która oferuje wspaniałe widoki na całe miasto. W pobliżu kościoła znajduje się także piękny ogród, idealny do spacerów i relaksu.

 

Kościół i klasztor Paulinów na Skałce

Kościół Paulinów na Skałce w Krakowie jest jednym z ważniejszych zabytków miasta. Znajduje się na wzgórzu Skałka, na Starym Mieście, nieopodal Wawelu. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to na miejscu obecnego kościoła stała drewniana kaplica, która była miejscem kultu świętego Stanisława, patrona Krakowa.

Kościół Paulinów na Skałce został zbudowany w stylu gotyckim i jest jednym z najpiękniejszych przykładów tego stylu w Polsce. Jego wieża o wysokości ponad 40 metrów i bogato zdobiona fasada zwracają uwagę turystów i są charakterystycznymi elementami krajobrazu Krakowa.

 

Stary Cmentarz Remuh

Znajduje się w Kazimierzu, w pobliżu synagogi Remuh i uroczego placu Szeroka. Jest to jeden z najstarszych cmentarzy w Krakowie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Cmentarz został założony w 1535 roku przez krakowską gminę żydowską i przez wieki był miejscem pochówku wielu ważnych postaci z krakowskiej społeczności żydowskiej. Można tu zobaczyć nagrobki znanych rabinów, uczonych i duchownych, wśród nich rabin Moses Isserles, autor komentarza do Talmudu, znanego jako Mappah.

Cmentarz szczególnie znany jest ze swoich charakterystycznych nagrobków, które są rzeźbione z drewna lub kamienia. Nagrobki te często przedstawiają sceny z żydowskich legend i mitów, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi.

 

Nowy Cmentarz żydowski

Nowy Cmentarz żydowski w Krakowie to ważne miejsce historyczne i kulturowe w stolicy Małopolski. Został założony w 1855 roku i był pierwszym cmentarzem wyznaniowym w Krakowie, przeznaczonym dla społeczności żydowskiej.

Cmentarz zajmuje powierzchnię około 10 hektarów i jest jednym z największych tego typu miejsc w Polsce. Znajduje się na skraju Kazimierza, dzielnicy Krakowa związanej z historią i kulturą Żydów.

Na cmentarzu znajduje się ponad 12 000 nagrobków, wśród których znajdują się grobowce wielu znanych postaci z historii Krakowa i Polski, takich jak pisarz Izrael Jakub Singer czy filozof Ludwik Philip Landau.

Jest to miejsce pełne historii i emocji, a jego unikatowa architektura i układ nagrobków tworzą niezwykłą atmosferę. Warto zwiedzić to miejsce, aby lepiej poznać historię i kulturę Żydów w Krakowie.

 

Plac Wolnica

Plac Wolnica to jeden z najważniejszych i piękniejszych placów w Krakowie. Znajduje się w blisko centrum miasta, tuż w pobliżu Starego Miasta i Rynku Głównego. Jest to miejsce, które każdy turysta powinien odwiedzić podczas swojej wizyty w Krakowie.

Plac Wolnica powstał w XIII wieku, a jego nazwa pochodzi od wolnego rynku, który znajdował się w tym miejscu. Był to jeden z pierwszych wolnych rynków w Europie Środkowej, gdzie handlowano produktami rolnymi i rzemieślniczymi. W XIV wieku na placu zbudowano pierwszy ratusz, który pełnił funkcję siedziby władz miasta.

Obecnie na Placu Wolnica znajduje się wiele restauracji i kawiarni, w których można zjeść pyszne potrawy kuchni polskiej i światowej. Jest to też idealne miejsce do spacerów i wypoczynku, zwłaszcza w ciepłe, letnie dni.

 

Plac Nowy

Plac Nowy to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w Krakowie. Położony jest w samym sercu Kazimierza, dzielnicy słynnej z licznych kawiarni, restauracji i sklepów z pamiątkami. Jego nazwa pochodzi od faktu, że był on zbudowany na terenie dawnych, zrujnowanych kamienic, a nazwa „Nowy” miała podkreślać jego nowoczesny charakter w stosunku do starych, zniszczonych budynków.

Plac Nowy został założony w XV wieku i był wówczas jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w mieście. Na placu znajdowały się liczne kramy i stragany, na których można było kupić praktycznie wszystko, od świeżych warzyw po rękodzieła i pamiątki. Obecnie na placu znajduje się kilka kramów, które nadal oferują rękodzieło i pamiątki, jednak główną atrakcją są liczne knajpki i kawiarnie, w których można zjeść pyszne jedzenie  – Zapiekanki w „Okrąglaku’.

 

 

Ulica Szeroka

Ulica Szeroka to jedna z najbardziej znanych i malowniczych ulic w Kazimierzu. Znajduje się ona w samym sercu żydowskiej dzielnicy. Dzięki swojemu wyjątkowemu urokowi, ulica ta jest popularnym miejscem turystycznym i miejscem spotkań mieszkańców Krakowa.

Szeroka to wąska uliczka, która rozciąga się w centrum Kazimierza. Od wieków była ona centrum życia handlowego i kulturalnego Krakowa. Obecnie znajdują się tutaj liczne sklepy, kawiarnie i restauracje, a także zabytkowe kamienice z pięknymi krużgankami i wystawami.

Na ulicy Szerokiej ma miejsce co roku unikalny festiwal. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie jest jednym z wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Odbywa się on co roku w dniach od 15 do 24 sierpnia w Kazimierzu, dzielnicy Krakowa, która była kiedyś centrum żydowskiego życia w Polsce. Festiwal ma miejsce na „Szerokiej” gdzie można usłyszeć tradycyjne klezmerskie muzyki, zobaczyć pokazy tańca oraz skosztować tradycyjnych potraw żydowskich.

 

Sprawdź inne nasze artykuły
Tradycje Krakowa
Historia Auschwitz
Zabytki Krakowa
Auschwitz Birkenau

Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami z zwiedzania Krakowa. Co podobało ci się najbardziej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button