Zakopane – zimowa stolica Polski
Miasto zlokalizowane 100 km na południe od Krakowa. Zakopane – zimowa stolica Polski, tłumnie odwiedzaną cały rok przez tysiące turystów.
Spis treści:
ZAKOPANE – zimowa stolica Polski
Historycy twierdzą że Zakopane istniało już w XVII wieku. A sama nazwa „Zakopane” oznacza coś zakopane. Zakopane stało się miejscem turystycznym od początku XX wieku, początkowo wśród polaków. Jednak od 1989 roku, gdy Polska wyszła z wpływów Rosji rozpoczęła się era turystyki międzynarodowej w tym regionie górskim.
To co szczególnie przyciąga ludzi do Zakopanego to widoki – miasteczko usytuowane jest w Karpatach i podnóża Tatr. To tutaj przybywali i przybywają ludzie by podziwiać góry, wspinać się na nie. Lub by mieć kontakt z piękną naturą Karpat. Zakopane dzięki ułożeniu geograficznemu przez prawie pół roku panuje tu zima. Dzieci i dorośli przyjeżdżają do Zakopanego by na okolicznych pagórkach i górach szusować na nartach czy snowboardzie.
Natura Podhala i Tatr jest bardzo unikalna. Po za szlakami, w lesie można spotkać kozice górskie, wilki, rysie oraz bardzo rzadko niedźwiedzie. Uważane za najniebezpieczniejsze zwierzęta tego regionu.
Dlatego został utworzony Tatrzański Park Narodowy, którego celem jest ochrona delikatnej flory i fauny przed ludźmi.
TATRY
Tatry są nieodzownym elementem podróży każdego turysty w te okolicę. Ich największym szczytem są Rysy – 2499 metrów wysokości. Jest to największy szczyt w Polsce ale nie jest największym szczytem Tatr. Polska dzieli Tatry wraz ze Słowacją. Stąd możliwe jest wejście na Rysy od strony polskiej oraz słowackiej.
Bardzo ważnym turystycznym przystankiem jest Morskie Oko. Jest to jedno z jezior górskich, do którego prowadzi bardzo łatwa trasa asfaltowa. Z schroniska górskiego przy Morskim Oku są organizowane wyprawy w Rysy i okoliczne szczyty. Jezioro jest unikalne w swoim rodzaju – powstało jako pozostałość po lodowcu. Zakazana jest kąpiel w jeziorach górskich, ze względu na ochronę natury – Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Najczęściej odwiedzanym szczytem jest Giewont. Ma 1895 metrów wysokości, należy do łatwiejszych szczytów które można zdobyć pieszo, stąd setki ludzi dziennie odwiedza tę górę w sezonie turystycznym.
GÓRALE
Mieszkańcy Zakopanego i regionu Podhala tworzą własną grupę etniczną. Różnią się od Krakowian, posiadając odrębny dialekt,inne stroje ludowe, całkowicie odmienne budownictwo górskie, muzykę, tańce a także specyficzną kuchnię regionalną – którą musicie spróbować.
Najbardziej znane przysmaki lokalne które można znaleźć na Podhalu to Oscypek – regionalny ser owczy. Kwaśnica – zupa z kapusty kiszonej z mięsem i ziemniakami, podawana z chlebem. Placek zbójnicki – placek ziemniaczany serwowany z gulaszem. Poniżej jeszcze film z muzyką i tańcami góralskimi.
SPORT W ZAKOPANEM
Jako Zakopane to zimowa stolica Polski. Nie może się obejść bez Sportu w tym regionie. Na południu Zakopanego Zlokalizowane są skocznie narciarskie na których odbywają się treningi oraz międzynarodowe turnieje skoków narciarskich.
Co roku kilkakrotnie Telewizja Polska transmituje międzynarodowy turniej narciarski z Zakopanego. W rezultacie czego to właśnie skoki narciarskie są ulubioną dyscypliną sportową polaków w zimie.
Polscy skoczkowie zajmują od wielu lat wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej. W Zakopanem także w przeszłości miały miejsca Mistrzostwa Świata w Biathlonie, Narciarstwie Klasycznym i Alpejskim oraz w Łyżwiarstwie Szybkim.
SPRAWDŹ TEŻ: ZABYTKI KRAKOWA